» Ustawa wprowadzająca kasy ONLINE podpisana przez Prezydenta

Statystyka

  • Ilość produktów: 54
  • Ilość kategorii: 20
  • Ilość promocji: 1
  • Sklep odwiedziło: 113868 klientów

Producenci

Ustawa wprowadzająca kasy ONLINE podpisana przez Prezydenta

Nowelizację ustawy o podatku VAT podpisał Prezydent. Wcześnie ustawa z niewielkimi poprawkami przeszła przez komisję finansów publicznych, Sejm i Senat RP. Przepisy znowelizowanej ustawy wchodzą w życie 1 maja 2019 roku.


 


KASY ONLINE CO TO TAKIEGO ?

Kasy fiskalne ONLINE to nowa kategoria urządzeń fiskalnych, które będą mogły komunikować się z Centralnym Rejestrem Kas prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej nazywanym inaczej Repozytorium. Będzie ono gromadzić szereg danych m. in.: raporty dobowe, paragony fiskalne, dokumenty niefiskalne, zdarzenia a także informacje o dokonanych przeglądach okresowych. Zapowiadane od dawna przez Ministerstwo Finansów rozwiązanie ma na celu poprawienie kondycji finansowej państwa. Dodatkowym celem jest także poprawa konkurencyjności na rynku poprzez wyeliminowanie nieuczciwych podatników.  Wspomniane wyżej repozytorium będzie komunikowało się z kasami domyślnie dwie godziny. Będzie możliwe także skrócenie tego czasu. Repozytorium będzie mogło oprócz zmiany częstotliwości pobieranych danych zmieniać zakres pobieranych danych w celu uszczegółowienia ewentualnej kontroli.

KTO MUSI ZAINSTALOWAĆ KASY ONLINE ?

Zgodnie z tym co pisaliśmy w poprzednim artykule tylko niektóre grupy podatników będą musiały obowiązkowo wprowadzi nowy typ kas fiskalnych. Są to następujące branże:

 
od 1 stycznia 2020 roku:
Podatnicy świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania, regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon i kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów, sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu do napędów silników spalinowych.

od 1 lipca 2020 roku:
 
Przedsiębiorcy świadczący usługi związane z wyżywieniem wykonywane przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania oraz podatnicy prowadzący sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;
 
od 1 stycznia 2021 roku:
 
Podatnicy świadczący usługi fryzjerskie,  kosmetyczne, budowlane oraz  w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów. Dodatkowo także usług prawniczych oraz związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu.

OGRANICZENIE ULGI NA ZAKUP KASY FISKALNEJ.

Podatnicy zobowiązani do zakupu nowych kas otrzymają dofinansowanie w w kwocie 700 zł . Na rynku nadal będą w sprzedaży kasy fiskalne starszego typu, ale podatnicy rozpoczynający działalność instalujące te kasy nie będą mogli otrzymać na nie ulgi.

PODSTAWOWY OBOWIĄZEK PODATNIKA.


Użytkownik kasy ONLINE będzie musiał zapewnić kasie dostęp do internetu, czyli odpowiednią infrastrukturę, dzięki której kasa będzie mogła łączyć się z Repozytorium.

Przejdź do strony głównej